Hlavní strana | See live article

Svobodný software

Svobodný software definují tyto čtyři svobody: V roce 1984 založil Richard Stallman projekt GNU, aby tak vytvořil kompletní unixový operační systém založený na svobodném software.

Za získání kopií svobodného software můžete platit, nebo je obdržet zdarma, ovšem bez ohledu na způsob, jak jste je získali, máte vždy svobodu kopírovat a měnit software, dokonce prodávat nebo darovat jeho kopie nebo pozměněné verze.

Stallman založil Nadaci pro svobodný software, která se stará o právní a organizační stránky projektu GNU a o rozšiřování povědomí o svobodném software. Myšlenky svobodného software byly formulovány prostřednictvím Nadace pro svobodný software v copyleft a (původně nazývaná GNU Library General Public License), které se časem staly nejrozšířenějšími licencemi svobodného software.

GNU General Public License zajišťuje uvedené základní svobody svobodného software (dále jen základní svobody) a někdy je také nazývána copyleft licencí. Copyleft licence říká, že pokud redistribuujete originální nebo pozměněnou verzi programu, musíte tuto verzi redistribuovat pod stejnou licencí pod jakou jste získali původní program. V podstatě to znamená, že k němu nesmíte přidat žádná omezení, abyste tak odepřeli základní svobody ostatním. Tato licence tedy nijak neomezuje základní svobody; spíše je chrání.

Svobodný software neznamená nekomerční. Svobodný program musí být dostupný pro komerční využití. Komerční vývoj svobodného software není ničím neobvyklým; takové programy jsou komerčním svobodným software.

Table of contents
1 Dvojznačnost termínu free software
2 Svobodný software vs. Open source software
3 Podívejte se též na
4 Externí odkazy

Dvojznačnost termínu free software

Svobodný software se překládá do angličtiny jako Free Software (free speech, not free beer). Samotné free software má v angličtině však také druhý význam, který znamená software zadarmo, tedy něco zcela odlišného. Tomu se však obvykle říká freeware.

Svobodný software vs. Open source software

Svobodný software je podskupinou Open source software a záměna termínů není v některých případech možná. Požadavky (The Open Source Definition) na Open source software jsou nepatrně méně striktní. Rozdíl je spíše v ideologii. GNU uznává většinu Open source licencí jako licence svobodného software, ale díky jejich nekompatibilitě s GPL je nedoporučuje používat.

Původním záměrem open source software bylo zbavit se problémů dvojznačnosti termínu free software a pomoci k lepšímu prosazení sdílení software v komerční sféře. V dnešní době je však open source software problematiky neznalými lidmi chybně vykládán jako software s otevřeným (zveřejněným) kódem. Např. shared source od firmy Microsoft není open source software. V českém jazyce je vhodnější používat termín svobodný software, jenž je více jednoznačný.

Podívejte se též na

Externí odkazy