Hlavní strana | See live article

Planetka

Planetka - malé těleso obíhající kolem Slunce nebo jiné hvězdy (tam se zatím tato tělesa jen předpokládají, dosud nebyla objevena žádná planetka u jiné hvězdy), vzhledem k malé hmotnosti většinou nepravidelného tvaru. Ve Sluneční soustavě se taková tělesa nacházejí zejména v prostoru mezi Marsem a Jupiterem, tzv. hlavní pás. Řada z nich se však nachází i za drahou Neptuna, kdežto jiné mohou křížit dráhu Země a dostávat se blíže ke Slunci než naše planeta.

První planetka byla objevena 1. ledna 1801 na palermské hvězdárně Giuseppem Piazzim a dostala jméno Ceres. V současnosti (květen 2004) je známo přes 85 tisíc planetek s dobře určenou drahou, jejich počet však neustále rychle roste.

Zpočátku byla tato tělesa považována za planety, později se vytvořila nová kategorie - planetky. Lze se setkat též s pojmenováním asteroid nebo staršími a v češtině již prakticky nepoužívanými názvy planetoida nebo planetoid. Tato pojmenování měla svůj původ ve vzhledu těchto těles (asteroid - hvězdě podobné, planetoid - podobné planetě).

Některé planetky mají zvláštní dráhy, a proto se řadí do různých rodin:

Ve starší literatuře byla teorie, že planetky vznikly rozpadem nějaké velké planety mezi Marsem a Jupiterem, ale celková hmotnost planetek (objevených i neobjevených) není taková, že by to vystačilo na pořádnou planetu.

V poslední době se objevuje čím dál tím víc blízkozemních planetek a hovoří se o možné srážce naší planety s nějakou takovou planetkou. V současné době není známá žádná planetka, která by do nás měla narazit. V minulosti se však takové události vyskytovaly, na Zemi bylo nalezeno několik impaktních kráterů po dávných dopadech velkých těles. Z blízkých kráterů to jsou Ries a Steinheim v Německu (část přetavené hmoty byla vyvržena až do Čech, z toho vznikly vltavíny) či Morasko v Polsku u Poznaně. Předpokládá se, že 10km těleso spadlo před 65 miliony let do oblasti dnešního poloostova Yucatan a že tento pád měl na svědomí též vyhynutí dinosaurů. Že k dopadům v minulosti docházelo, svědčí krátery rozbrázděný povrch Měsíce.

Známé či významné planetky: Ceres, Pallas, Juno, Vesta, Apollo, Amor, Aten, Eros, Varuna, Chiron, Geographos, Toutatis.

zpět - Astrofyzika