Hlavní strana | See live article

Komisař Rex

Komisař Rex je seriál rakouské televize o kriminalistických případech oddělení vražd vídeňské policie a v první řadě o jejich mimořádném policejním pejskovi Rexovi, natáčený od roku 1993.

Vedle postavy Rexe se v seriálu míhají různí komisaři. Na začátku to byl Richard Moser (Tobias Moretti, * 1959) se svými asistenty komickým Ernstem Stockingerem (Karl Markowitz), zvaným „Stocki“, který se Rexe tak trochu bál, a Peterem Höllererem (Wolf Bachofner). V roli Rexe můžeme vidět Reginalda von Ravenhorsta, který byl po čase vystřídán Rhettem Buttlerem.

Nejdříve ze seriálu odchází Stocki a na jeho místo nastupuje Christian Böck (Heinz Weixelbraun). Poté dochází k dost razantní změně: Richard Moser umírá při přestřelce se šíleným vrahem v části nazvaná "Moserova smrt". I samotný Rex tesknil. Ale to by nebyl seriál, aby se vše v dobré neobrátilo. Mosera vystřídal mladý komisař Alex Branthner (Gedon Burkhart, * 1969), na kterého si brzy zvykl jak Rex tak televizní diváci. Branthner již předtím psa měl a "psí řeč" skvěle ovládal. Spolu s ním nesmíme pozapomenout na jeho dva kolegy: místo Stockingera nastoupil Christian Böck a starý dobrý Höllerer zůstává. S touto partou jsme i nadále prožívali napínavé příběhy při dopadávání zločinců, což Rex i jeho pán zvládají bravurně. Příběhy jsou obohaceny tím, že si Rex a Alex rozumějí beze slov. Ovšem ani on nezůstává věčně a tak se i pán Rexe znovu mění. Tím dnešním páníčkem je Marc Hofman (Alexander Pschill). K němu přibývá první ženská hlavní role seriálu, a to půvabná Niki Herzogová (Elke Winkens, * 1970). Jako třetí je v současné vídeňské mordpartě Fritz Kunz (Martin Weinek). Při výčtu všech hlavních postav nesmíme zapomenout na jedinou stálici seriálu, vedle Rexe samozřejmě. Je to soudní patolog dr. Leo Graf (Gerhard Zemann).

Kromě napětí v každém díle, je zajímavé sledovat vztah mezi Marcem a Niki. Každý divák si musí všimnout, že jejich vztah není čistě kolegiální a scénáristé nám to naplnovali tak, že nikdy nevíme, jak to mezi nimi vlastně je. -)

Seriál už čítá kolem osmi řad a stále se točí další a další díly. Ernst Stockinger se stal hrdinou jiného seriálu ze Salzburku, nazvaném jak jinak, než Stockinger. Ale ani tam na Rexe nezapomněl - jeho pracovní stůl totiž zdobí krásná Rexova fotka a občas si i volají. O Rexovi byl natočen i celovečerní film. Nepopisuje vídeňské případy, ale Rexíkovy začátky v létech jeho mládí. Odtud název Komisař Rex - mladá léta (v originále Baby Rex-der kleine Kommissar). Kromě Rexe a jeho obdivuhodného talentu můžeme obdivovat i krásy Vídně. Zámek Schönbrunn, uličky Starého města nebo vídeňské lesy a parky, kde s oblibou vraždí šílenci, nebo se v blízkém křoví schovávají zločinci před zákonem.

Na prvním místě je ovšem pejsek. O jeho pohodlí a potřeby se stará osobní trenérka Theresa Ann Miller. Její otec mimochodem vlastní agenturu Animal Action, která trénovala mimo jiné i bernardýna Beethovena a mnoho dalších zvířecích hrdinů.