Hlavní strana | See live article

Hana Bartíková

Hana Bartíková (* 18. února 1954 Prachatice) je výtvarnice a provozovatelka virtuální galerie HB-Art.

Narodila se v r. 1954 v malebných jižních Čechách, kde strávila své nejútlejší dětství. Pravděpodobně se jí již v té době navždy vryly do paměti stromy, které ji obklopovaly, fascinovaly svou velikostí, sílou, lákaly do svých přívětivých stínů, ale někdy i děsily strašidelnou neproniknutelností svých větví. Jsou to právě ty stromy, které se dnes v rozmanitých podobách tak často promítají do jejích obrazů.

Základní školu a čas dospívání prožila v Libčicích nad Vltavou, odkud pak směřovala do Prahy ke studiu, které se stále více a více vzdalovalo výtvarnému umění. Po střední ekonomické škole následovalo studium tlumočnictví a překladatelství na pedagogické fakultě UK a tento obor ji navždy uvěznil v oblasti zahraničního obchodu, kde pracuje dodnes.

Cestu k malování jí otevřelo až studium na Pražské psychoterapeutické fakultě, kterou, jen tak ze zájmu, před lety navštěvovala. Prostudovala si nejrůznější druhy terapií, mezi které patří též arteterapie - osvědčená léčba výtvarným uměním. Nevěřila, že by se právě ona, celý život spoléhající na slova, jako na jediný možný dorozumívací prostředek, byla schopná vyjadřovat jinak.

První nesměle ztvárněné mandaly, které začala tajně v soukromí malovat, rozkryly něco, co o sobě netušila. Záhy jí kruh mandal začal příliš omezovat a nečekaně se spustila lavina barev a příval fascinujících tvarů. Překvapená svou schopností často malovala celé noci a nemohla utišit své nadšení a zvyknout si na tu zvláštní svobodu, kterou malování poskytuje.

O své výtvarné práci říká: "Chci, aby byly moje obrazy tiché, živé a upřímné. Nevymýšlím si je. Naopak. Dívám se kolem sebe a nacházím je už dokončené. Stačí si je jen zapamatovat a přenést do obrazu. Malování se stalo mým osobním štěstím."

H. Bartíková stále pracuje a žije v Praze jako překladatelka na volné noze, ale více se cítí býti malířkou a věnuje mu většinu svého času. Doplnila si vzdělání studiem starých mistrovských technik u ak.mal. Věry Šteflové a malbu na hevábí v Ateliéru hedvábí Kateřiny Soukupové. Ráda experimentuje a kombinuje různé výtvarné techniky jako je např. malba na kůži nebo živé květy v obrazech.

V r. 2001 začala provozovat svou virtuální galerie současného výtvarného umění pod názvem HB-Art, kde představuje nejen svá díla, ale také výtvarné práce jiných umělců nejrůznějšího zaměření a technik.

Autorské výstavy

2000: HB-Art - MÚ-Libčice n/Vlt/Tóny barev a hudby - Panský dům-Želevčice/Obrazy mých snů - ZŠ-Dolany u Prahy

2001: Dostaveníčko v zahradě - Vrtbovská zahrada-Praha/HB-Art v Diplomatu - Hotel Diplomat-Praha/HB-Art na Hájku - Galerie Hájek-Červený Újezd/Tiché dívání -KD Vltava-Kralupy n/Vlt./Vánoční gloria - ZŠ-Dolany u Prahy/

2002: Zase doma - MÚ-Libčice n/Vlt./Dívám se,dívám - Galerie hotelu Salva Guarda-Litoměřice/HB-Art v Panorámě -Corinthia Panorama Hotel-Praha/HB-Art U labutě - Restaurace U labutě, Praha/Moře pocitů - Městské divadlo, Děčín/Swingové dny - Národní dům - KDŽ , Praha/HB-Art na Homolce - R-Centrum v nemocnici Na Homolce, Praha/ 002 Důvod k setkání - Galerie "Ve věži", Mělník

2003: HB-Art v Diplomatu - Hotel Diplomat, Praha/HB-Art v EuroHotelu - EuroHotel,Praha/HB-Art & SPS - Ústav letectví/ HB-Art v hotelu Praha.