Hlavní strana | See live article

Adolf Loos

Adolf Loos (10. prosince 1870 Brno23. srpna 1933 Vídeň) byl klasik moderní architektury. Spolu s Leopoldem Bauerem, Josefem Mariou Olbrichem a Josefem Hoftmannem patří k významným moravskoslezským rodákům, kteří ovlivnili evropskou architekturu.
Brněnský rodák Adolf Loos se po studiích v Liberci usadil ve Vídni, kde brzy stanul v čele modernistického hnutí. Na secesní vídeňský vkus působil jeho asketický účelný styl jako červená barva na býka. Architekti jako on prý nepotřebují tužku, stačí jim guma. Kavárně Museum se díky Loosovu strohému interiéru přezdívalo Café nihilismus, domu na Michalském náměstí,jehož holá fasáda ční přímo naproti honosnému vchodu do Hofburgu, se přezdívalo "obilní silo" a terasový Scheuův dům bodří Vídeňáci přirovnávali k alžírským chatrčím.
Loos odmítal v architektuře, ale i užitém umění cokoli, co brání plnému využití všech funkcí díla. Prohlašoval ornament za zločin, který jen zbytečně bere čas a peníze, jež by mohly být věnovány užitečnějším věcem. Architektura podle něj nepatří mezi umění, což ale neznamená, že nemá splňovat estetické ideály. Vidí je v harmonii, účelovosti, strohé a důstojné eleganci moderního člověka, zbaveného zátěže starého, v mnohém však i krásného světa.